Την Παρασκευή αναμένεται να απολογηθεί ο 37χρονος που κατηγορείται για τον φόνο της 11χρονης σε ερημική αγροτική τοποθεσία, στην περιοχή Καταρράχι της Ηλείας.
Ο εισαγγελέας και η ανακρίτρια μετέβησαν τις μεσημβρινές ώρες στο κτίριο της αστυνομικής διεύθυνσης, στον Πύργο, ώστε να ασκηθεί η ποινική δίωξη εναντίον του 37χρονου, αλλά και να προχωρήσει η ανακριτική διαδικασία που προβλέπεται.
Η απόφαση για μετάβαση του εισαγγελέα και της ανακρίτριας στο κτίριο της Αστυνομίας ελήφθη για λόγους ασφαλείας, καθώς κατά την διάρκεια προσαγωγής του δράστη νωρίτερα στο δικαστικό μέγαρο, προκλήθηκε μεγάλη ένταση από συγκεντρωμένους που επιχείρησαν να του επιτεθούν.
Έτσι, αποφασίσθηκε να επιστρέψει εκ νέου ο 37χρονος στο κτίριο της Αστυνομίας, όπου κρατείται.
Εναντίον του δράστη ασκήθηκε δίωξη για ανθρωποκτονία από πρόθεση, απόπειρα βιασμού ανηλίκου, αρπαγή ανηλίκου, οπλοχρησία και οπλοφορία.
Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας στην αστυνομική διεύθυνση Ηλείας, ο 37χρονος δεν είχε δικηγόρο και θα του οριστεί αυτεπαγγέλτως.
Διαβάστε ακόμα: Αρειος Πάγος: Γιατί αφήσατε ελεύθερο τον 37χρονο;