Ψηφιακά με το εισιτήριο στο gov.gr Wallet θα γίνεται απο τις 9 Απριλίου, η επιστροφή στους αγώνες ης Super League 1, όσο και του ελληνικού Κυπέλλου. Μιλώντας νωρίτερα στην ΕΡΤ ο αναπληρωτής υπουργός Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης θα υπάρξει μεταβατικό στάδιο ώστε να υπάρξει εξοικείωση με την νέα πραγματικότητα. «Θα εφαρμόζεται και η ψηφιακή ταυτοπροσωπία, θα ισχύει και το παλιό σύστημα. Αυτό δίνει τη δυνατότητα σε όλους να μπορέσουν να εξοικειωθούν και να προσαρμοστούν στη νέα πραγματικότητα» είπε χαρακτηριστικά.
Μιλώντας επίσης στην ΕΡΤ, ο υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης Δημήτρης Παπαστεργίου αναφέρθηκε λεπτομερώς στην νέα πραγματικότητα για τους φιλάθλους.
Όπως τόνισε «σε απόλυτη συνεργασία με τον αναπληρωτή υπουργό Αθλητισμού, Γιάννη Βρούτση και την Super League ξεκινάμε από 9 Απριλίου. Αρχίζουμε με το καινούργιο σύστημα ταυτοποίησης μέσα από το Wallet όπου βάζουμε το εισιτήριό μας με πολύ εύκολο τρόπο, απλά σκανάρουμε το QR Code ή το Barcode του εισιτηρίου που μπαίνει στο ψηφιακό πορτοφόλι μας και με αυτό μπαίνουμε στο γήπεδο».
Όπως επεσήμανε «οι φίλαθλοι έχουν να κάνουν μόνο ένα βήμα, να κατεβάσουν το Wallet και μάλιστα ήδη στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας που είναι ένα προαπαιτούμενο βήμα έχουν εγγραφεί περίπου οι μισοί Έλληνες. Συνεπώς πρέπει να κατεβάσουμε το Gov.gr.Wallet και από κει πέρα η είσοδος του εισιτηρίου -απλού ή διαρκείας- είναι απλά ένα βήμα δεν θα έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Όποιος έχει το εισιτήριο διαρκείας στα χέρια του το βάζει στο gov.gr wallet και από κει και πέρα ταυτοτοποιείται το όνοματεπώνυμό του, το κινητό τηλέφωνό του, το οποίο είναι και το μέσο ταυτοποίησης».
Σημείωσε ότι «αντί να απασχολούμε εκατοντάδες και χιλιάδες αστυνομικούς στα γήπεδα τις Κυριακές πλέον η ταυτοποίηση γίνεται κατευθείαν πάνω στο ψηφιακό μας πορτοφόλι».
Ο υπουργός επανέλαβε σε ό,τι αφορά στους ανήλικούς αν είναι κάτω από 15 ετών συνοδεύεται από τον γονέα ή κηδεμόνα του και έτσι το εισιτήριό του στο κινητό του πατέρα ή του κηδεμόνα, ενώ στην περίπτωση που είναι άνω των 15 ετών θα μπορεί ο ίδιος ο ανήλικος να εγγραφεί στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας και να κατεβάσει το gov.gr.wallet.