Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 92-78 του Ιωνικού, για την 3η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 1-1. Στον αντίποδα, οι Νικαιώτες υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους σε τρεις αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός διασφάλισε τη νίκη μόλις στην τελευταία περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 29-19 απέναντι στους ανταγωνιστικούς φιλοξενούμενους, που στο 30΄ υπολείπονταν τέσσερις πόντους (59-63).

Στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως, το «τριφύλλι» με γκολ-φάουλ του Γουάιτ και δύο καλάθια του Παπαπέτρου απόκτησε διψήφια διαφορά (70-59).

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές και στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +15 (80-65) στα 3΄56΄΄ πριν τη λήξη, ενώ στα τελευταία 1΄40΄΄  έπαιξε για τους «πράσινους» και ο 15 ετών και 8 μηνών Νεοκλής Αβδάλας, γιος του παλαίμαχου παίκτη των Σπόρτιγκ και Άρη, Δημήτρη.