Μουντιάλ 2018: Πίκρα για Ισπανία – Πέρασαν οι πιο εύστοχοι

Μουντιάλ 2018: «Αυτή ήταν η πιο πικρή ημέρα της καριέρας μου», δήλωσε στη μεικτή ζώνη του Σταδίου «Λουζνίκι» της Μόσχας o Αντρές Ινιέστα.

Μια ακόμα δυνατή ομάδα, βάσει προγνωστικών και φαβορί, αποκλείστηκε από τους χτεσινούς (1/7) αγώνες για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο λόγος για την Ισπανία.

Οι αγώνες της Κυριακής (1/7) ήταν ανάμεσα στην Ισπανία με τη Ρωσία και την Κροατία με τη Δανία.

Ισπανία – Ρωσία (1-1), 3-4

Στη διαδικασία των πέναλτι εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσίου Κυπέλλου η Ρωσία, με 4-3, μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Άστοχοι για την Ισπανία ήταν πρώτα ο Κόκε και στη συνέχεια ο Άσπας στο Στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2010 Ισπανία είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς στο 12ο λεπτό, αλλά το χέρι του Πικέ στο 40ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στον Αρτέμ Τζιούμπα να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι.

Αντίπαλος της Ρωσίας το Σάββατο (7/7), είναι η Κροατία, με φόντο την τετράδα.

Διαιτητής: Μπιορν Κάϊπερς (Ολλανδία)

IΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο):  Ντε Χέα, Νάτσο (70΄ Καρβαχάλ), Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Σίλβα (67΄ Ινιέστα), Ίσκο, Ασένσιο (104΄ Ροντρίγκο), Κόστα (80΄ Ιάγκο Άσπας)

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Κουζιάεφ (97΄ Ερόκιν), Ζόμπνιν, Κουντριασόφ, Γκολόβιν, Ζιρκόφ (46΄ Γκράνατ), Σαμέντοφ (61΄ Τσέρισεφ), Τζιούμπα (65΄ Σμόλοφ)

Κροατία – Δανία (1-1), 3-2

Η Κροατία, σε αγώνα για τη φάση των «16» που έγινε στο Νίζνι Νόβγκοροντ, επικράτησε στα πέναλτι 3-2 της Δανίας. Τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση έληξαν 1-1.

Η Δανία προηγήθηκε στο 1′ λεπτό με τον Ματίας Γιόργκενσεν και η Κροατία ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με τον Μάντζουκιτς.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν στη διαδικασία των πέναλτι και οι δύο τερματοφύλακες, αφού ο Σμάιχελ έδωσε δύο «στοπ» και άλλα τρία ο Σούμπασιτς, που χάρισε και την πρόκριση στην Κροατία.

Οι δύο ομάδες ήταν αήττητες και από τη φάση των ομίλων, ενώ αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στη ιστορία τους σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Στρίνιτς (81΄ Πίβαριτς), Πέρισιτς (97΄ Κράμαριτς), Λόβρεν, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς (71΄ Κόβασιτς), Μάντζουκιτς (108΄ Μπάντελ), Ρέμπιτς, Βίντα.

ΔΑΝΙΑ (Αγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Κιάερ, Κνούτσεν, Κρίστενσεν (46΄ Σένε), Ντιλέινι (98΄ Κρον-Ντέλι), Έρικσεν, Μπρέιθγουεϊτ (106΄Σίστο), Ματίας Γιόργκενσεν, Ντάλσγκααρντ, Πόουλσεν, Κορνέλιους (66΄ Νικολάι Γιόργκενσεν).