Μουντιάλ 2018: «Πάγωσε» η Ρωσία – Δυσκολεύτηκαν Ισπανία και Πορτογαλία

Μουντιάλ 2018: Η Ουρουγουάη κατάφερε να «παγώσει» τη Ρωσία, την ώρα που Ισπανία και Πορτογαλία δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ από τις αντίπαλες ομάδες.

Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος, Ουρουγουάη – Ρωσία, Ιράν – Πορτογαλία και Ισπανία – Μαρόκο ήταν οι χτεσινοί (26/6) αγώνες.

Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος 2-1

Με γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου επικρατώντας στο Βόλγκογκραντ 2-1 της Αιγύπτου.

Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Σαλάχ, για να ισοφαρίσει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Αλ Φαράζ με πέναλτι. Ο Σαλέμ Αλ Νταουσαρί με σουτ στο 95΄ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Σαουδάραβες και τους χάρισε τη νίκη.

Το ματς δεν είχε καμία βαθμολογική σημασία, αφού και οι δύο ομάδες είχαν ήδη αποκλειστεί. Απέκτησε όμως ιστορική αξία χάρη στη συμμετοχή του Εσάμ Ελ Χανταρί, ο οποίος στα 45 του χρόνια έγινε ο γηραιότερος παίκτης που έχει αγωνιστεί ποτέ σε τελική φάση Μουντιάλ.

Διαιτητής: Βίλμαρ Ρολδάν (Κολομβία)

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Σαχρανί, Μ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Οταΐφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Φαράζ, Αλ Νταουσαρί, Μπαχμπρί (65΄ Ασίρι), Αλ Μουαλάντ (79΄ Αλ Σεχερί)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Ελ Χανταρί, Αμπντελσαφί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Φατί, Χαμέντ, Ελνενί, Σαΐντ (45+7΄ λ. τρ. Ουάρντα), Τρεζεγκέ (81΄ Καχράμπα), Μοσέν (64΄ Σόμπι), Σαλάχ

Ουρουγουάη – Ρωσία 3-0

Η Ουρουγουάη πήρε τελικά την πρωτιά του 1ου ομίλου στο Μουντιάλ 2018 με 9 βαθμούς, αφού στον 3ο και τελευταίο αγώνα στη Σαμάρα νίκησε 3-0 τη Ρωσία.

Τα τέρματα των Λατινοαμερικάνων σημείωσαν ο Σουάρες στο 10΄ με εκτέλεση φάουλ, ο Τσερίσεφ με αυτογκόλ στο 23΄ και ο Καβάνι στο 90΄, ενώ από το 36΄ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Σμολνίκοφ.

Στη φάση των («16») η Ουρουγουάη ως πρώτη του ομίλου θα αντιμετωπίσει την 2η του 2ου ομίλου (30/6, Σότσι), ενώ η Ρωσία θα παίξει με την 1η του ίδιου ομίλου (1/7, Μόσχα).

Διαιτητής: Μάλανγκ Ντιεντιού (Σενεγάλη)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Γοδίν, Μπεντανκούρ (63΄ Αρασκαέτα), Νάντες (73΄ Ροντρίγκες), Σουάρες, Τορέιρα, Βετσίνο, Λασάλτ, Κοάτες, Καβάνι (90’+3 Γκόμες), Κάσερες.

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Τσερίσεφ (38΄ Φερναντές), Γκαζίνσκι (46΄ Κουζουάεφ), Ζόμπνιν, Κουντριάσοφ, Μίραντσουκ (60΄ Σμόλοφ), Σαμέντοφ, Τζιούμπα, Σμολνίκοφ.

Ιράν – Πορτογαλία 1-1

Η Πορτογαλία βρέθηκε ενώπιον ακόμη και αποκλεισμού, αλλά τελικά ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) αποδείχθηκε «χρυσός», με τους Ίβηρες να παίρνουν την πρόκριση στους «16» ως δεύτεροι του Β’ ομίλου, που τους στέλνει πάνω στην Ουρουγουάη (1η Α’ ομίλου).

Στην αναμέτρηση της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής στο Σάρανσκ, ο Κουαρέσμα άνοιξε για την Πορτογαλία το σκορ στο 45′. Ωστόσο ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με πέναλτι.

Η Πορτογαλία μπήκε δυνατά, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Διαιτητής: Ενρίκε Καθέρες (Παραγουάη)

ΙΡΑΝ (Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί (56΄ Μοχαμαντί), Εζατολαχί (75΄ Ανσαριφάρντ), Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Αμίρι, Ταρέμι, Τζαχανμπάχς (70΄ Γκόντος), Χοσεϊνί, Σαρντάρ, Ραμίν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα, Ζοάο Μάριο (84΄ Ζοάο Μοουτίνιο), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κουαρέσμα (70΄ Μπερνάντο Σίλβα), Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα (90+6΄ Γκουέντες).

Ισπανία – Μαρόκο 2-2

Την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας σφράγισε και τυπικά στο Καλίνινγκραντ η Ισπανία, που αναδείχθηκε ισόπαλη με το Μαρόκο 2-2 (19΄ Ίσκο, 90΄+1 Άσπας – 14΄ Μπουταΐμπ, 81΄ Εν-Νεσιρί).

Οι Ίβηρες τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλο. Έτσι, στους «16» θα αντιμετωπίσουν τη διοργανώτρια Ρωσία, που προκρίθηκε ως δεύτερη από τον Α’ όμιλο.

Η ομάδα του Ιέρο προσπαθούσε να επιβάλει τον ρυθμό της, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ από… ερασιτεχνικό λάθος. Έτσι έγινε ένα σκληρό παιχνίδι.

Διαιτητής: Ραβσάν Ιρμάτοφ (Ουζμπεκιστάν)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Αλκάνταρα (74΄ Αλκάνταρα), Ίσκο, Νταβίντ Σίλβα (84΄ Ροντρίγκο), Ινιέστα, Ντιέγκο Κόστα (74΄ Άσπας)

ΜΑΡΟΚΟ (Ερβέ Ρενάρ): Ελ Κατζούι, Χακίμι, Σαΐς, Ντα Κόστα, Μεντίλ, Μπουσούφα, Ελ Αχμάντι, Ζιγιάκ (85΄ Μπουαντούζ), Μπελχαντά (63΄ Φαχρ), Ν. Άμραμπατ, Μπουταΐμπ (72΄ Εν-Νεσιρί)